Vyšetření OCT – optická koherenční tomografie

Optická koherenční tomografie (OCT) je moderní a neinvazivní zobrazovací metoda, která umožňuje detailní vyšetření předních a zadních struktur oka, to znamená sítnice, optického nervu, rohovky a předního očního segmentu. OCT přístroj umožňuje vytvořit trojrozměrný (3D) model oka, což je jedinečná možnost zobrazení pro pacienty i pro oční lékaře.

Metoda OCT pracuje s vysokým prostorovým rozlišením detailů tkáně, a to v řádu jednotek mikrometrů (tzn. tisícinách milimetrů). Díky tomu může oční lékař dříve a přesněji diagnostikovat některá onemocnění oka a sledovat průběh léčby nebo doporučit včasný terapeutický zákrok. Mezi onemocnění, u kterých je OCT vyšetření nutné, patří glaukom (zelený zákal), makulární degenerace, diabetická retinopatie, makulární díra, a také onemocnění sklivce a zrakového nervu a další méně častá onemocnění.

Vyšetření OCT je bezbolestné a trvá zhruba deset minut. Pacient sedí s podpěrou brady a čela a pouze sleduje světlo fixačního bodu. Slabé paprsky, které přístroj vysílá, jsou zcela zdravotně nezávadné. 

Výsledkem vyšetření OCT jsou obrazové tomogramy, což jsou optické řezy strukturou oka, obdobné jako u vyšetření klasickým ultrazvukem, počítačovou tomografií (CT) či magnetickou rezonancí. Oční lékař porovnává tyto výsledky s normálními hodnotami a také může sledovat vývoj jednotlivých vyšetření v čase. 

Při diagnostice s využitím OCT lze nejen zjistit příčinu obtíží, ale i kontrolovat vývoj onemocnění a úspěšnost léčby.

Využití metody OCT v očním lékařství má mnoho výhod. Nejenže umožňuje dřívější a přesnější diagnostiku onemocnění oka, ale také minimalizuje riziko nežádoucích projevů onemocnění a zvyšuje šanci na úspěšnost případné léčby.

Lékařům OCT vyšetření umožňuje:

  • určit rychleji a přesněji diagnózu
  • hodnotit výsledky vyšetření v čase 
  • doporučit případný vhodný chirurgický zákrok
  • posoudit výsledky probíhající léčby
  • poznat, kdy je léčba zbytečná, anebo nedostatečná.

Limity vyšetření OCT:

  • Protože toto vyšetření využívá optického paprsku a jeho odrazu, je neproveditelné u očí, které mají neprůhledná média – tedy rohovku, čočku nebo sklivec. Toto vyšetření také vyžaduje spolupráci  pacienta – klid hlavy a očí při vyšetření.
  • vyšetření není hrazeno zdravotními pojišťovnami viz ceník